Rapidul încheie play-off-ul cu o victorie cu FCSB
Fotbal
20 mai 2024

Rapidul a încheiat sezonul en-fanfare, cu o victorie de palmares împotriva campioanei FC FCSB. Giuleștenii s-au impus pe Superbet Arena cu scorul de 2-0, un rezultat care mai îndulcește puțin amarul unui play-off de coșmar.

Funsho a deschis scorul în minutul 12, atunci a împins în plasă un balon respins de portarul Vlad după șutul lui Krasniqi.

Al doilea gol a venit în finalul primei reprize, în minutul 42, atunci când Petrila a prins un sut de zile mari la care Vlad nu a avut replică.

În partea secundă, Rrahmani a lovit bara, iar apoi giuleștenii au reușit să gestioneze avantajul până la final, obținând prima victorie din play-off. De notat este și faptul că cele 4 puncte ale Rapidului din nfaza finală a campionatului au fost scoase cu FC FCSB, remiză în tur și victorie în retur.

ECHIPELE DE START

Rapid: Ungurean - Onea, Săpunaru, Iacob, Borza - Oaidă, Kait, Hasani - Krasniqi, Rrahmani, Funsho
Antrenor: Bogdan Lobonț

FCSB: Vlad - Crețu, Haruț, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Lixandru, Băluță - Antwi, Miculescu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous